Szanowni Państwo, w wypadku zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych dla uczniów z IPE/SPE finansowanych z dotacji celowej MEiN lub wyprawki szkolnej zapraszamy do serwisu www.DotacjeCelowe.pl.

Kwestionariusz obrazkowy do badania artykulacji

Wróć do pełnej listy produktów

Nasza cena: 64,90 zł
Twój rabat na kolejne zakupy: 1,30 zł Zobacz, jak wykorzystać rabat?
Autor: Katarzyna Bieńkowska | Wydawca: Nakład własny Autorki


Księgarnia prowadzi sprzedaż tylko publikacji Wydawnictwa APS i wybranych innnych tytułów. Pełna oferta dotycząca Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych dostępna jest w serwisie www.DotacjeCelowe.pl.

Kategorie: Diagnoza gotowości szkolnej | Diagnoza i testy logopedyczne | Rozwój mowy | Wada słuchu |
Stawka VAT: 5% | Cena netto: 61,81 zł | Kod kreskowy: 9788377890707
Oprawa: Miękka | Strony: 120 |


Kwestionariusz obrazkowy jest narzędziem badawczym używanym do sprawdzenia poprawności artykulacyjnej. Aktualna wersja kwestionariusza zawiera 337 obrazków przedstawiających desygnaty powszechnie znane 5-6-latkowi i głównie przeznaczona jest dla dzieci przygotowujących się do rozpoczęcia nauki szkolnej. Dobierając materiał do kwestionariusza autorka starała się umieścić w nim obrazki, których nazwy są proste artykulacyjnie. Ograniczyła więc do minimum trudne do wymówienia grupy spółgłoskowe, a w zestawach, w których one występują, można je ominąć i wykorzystać w badaniu inne wyrazy prostsze do wymówienia. Taki zestaw obrazków zmniejsza poziom stresu u dziecka, nie sprawia mu większych trudności i przeprowadzone w miłej atmosferze badanie czyni przyjemnym, a nie przykrym przeżyciem. Jednocześnie nie wpływa negatywnie na rzetelność i obiektywność badań. Za pomocą kwestionariusza można sprawdzić artykulację 45 głosek, w tym 35 spółgłosek, 8 samogłosek i 2 półsamogłosek. Zestawy obrazków dotyczących danej głoski zawierają od 2 do 11 ilustracji. Głoski bada się w trzech pozycjach w wyrazie: w nagłosie, w śródgłosie i w wygłosie (oprócz głosek dźwięcznych). Większość wyrazów, ze względu na łatwość artykulacji, zawiera badaną głoskę przed samogłoską, ale są też zestawy zawierające badaną głoskę w sąsiedztwie spółgłoski. Można więc zbadać artykulację danej głoski w różnym sąsiedztwie fonetycznym.