Szanowni Państwo, w wypadku zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych dla uczniów z IPE/SPE finansowanych z dotacji celowej MEiN lub wyprawki szkolnej zapraszamy do serwisu www.DotacjeCelowe.pl.

Afiszki - ćwiczenia usprawniające aparat mowy

Wróć do pełnej listy produktów

Nasza cena: 9,00 zł
Twój rabat na kolejne zakupy: 0,18 zł Zobacz, jak wykorzystać rabat?
Autor: Małgorzata Szalińska-Otorowska | Wydawca: Komlogo


Księgarnia prowadzi sprzedaż tylko publikacji Wydawnictwa APS i wybranych innnych tytułów. Pełna oferta dotycząca Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych dostępna jest w serwisie www.DotacjeCelowe.pl.

Kategorie: Afazja | Ćwiczenia oddechowe | Logopedia | Rozwój mowy | Zaburzenia rozwoju mowy i komunikacji |
Stawka VAT: 5% | Cena netto: 8,57 zł | Kod kreskowy: 9788361339175


AFiszki zawierają ćwiczenia usprawniające narządy mowy, ćwiczenia oddechowe i wokalizacyjne na samogłoskach, które mogą być wykorzystywane w terapii pacjentów z afazją i dyzartrią. Książeczka zawiera zdjęcia, które ułatwiają pacjentom wykonanie ćwiczeń. Ta mała książeczka jest swoistym preludium do ćwiczeń logopedycznych i dalszych sukcesów w mowie. Jest przeznaczona dla szerokiego spektrum zaburzeń mowy: afazji, dyslalii, dysartrii, a także opóźnionego rozwoju mowy, który może być dodatkowo stymulowany elementem nauki czytania. Rekomenduję AFiszki do terapii zaburzeń mowy, w której skupiamy się na technice prostych ruchów artykulacyjnych, a więc tych prymarnych, do dźwięków trudnych i skomplikowanych. Życzę wszystkim użytkownikom książeczki sukcesów w terapii i uśmiechu pacjentów. dr hab. Irena Polewczyk – logopeda, Uniwersytet Śląski, Katowice Autorką książeczki AFiszki jest dr Małgorzata Szalińska-Otorowska, która jest wieloletnim logopedą-praktykiem, założycielką sekcji „Afazja” Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Gliwicach. Jej doświadczenie praktyczne dało jej wiedzę i umiejętności w zakresie terapii różnych zaburzeń mowy. Przygotowana przez Autorkę książeczka zawiera zestaw ćwiczeń usprawniających narządy mowy, ćwiczeń oddechowych i wokalizacyjnych na samogłoskach. W grupie ćwiczeń usprawniających narządy mowy Autorka skomponowała kilka ćwiczeń języka, warg i podniebienia miękkiego skupiając się wokół tych ruchów, które są najbardziej adekwatne dla artykulacji. To podejście jest zgodnie z najnowszymi trendami współczesnej logopedii, która wskazuje na wykorzystanie tylko tych ćwiczeń, które są bezpośrednio związane z ruchami artykulacyjnymi, a nie zbędnymi – poza jamą ustną. Autorka przyjęła słuszną zasadę – nie ilość, lecz jakość ćwiczeń decyduje o sukcesie poprawnej wymowy. W zakresie ćwiczeń oddechowych skomponowane są ćwiczenia takie, które nawiązują do poprawnego toru oddechowego i połączone są z prostymi wokalizacjami samogłoskowymi, a więc dźwiękami otwartymi, łatwymi do odtworzenia. Kolejna część – wymowa samogłosek – jest konsekwencją wcześniejszych ćwiczeń, wykorzystując zasadę stopniowania trudności. Autorka proponuje kompilację samogłosek w różnych układach, zarówno wokalicznych jak i wzrokowych. Całość książeczki ilustrowana jest zdjęciami, które ułatwiają pacjentom wykonanie ćwiczenia i skorygowanie wykonania ćwiczenia z zaprezentowanym wzorcem. Tak pomyślane ćwiczenia są ważne w przypadku pacjentów z afazją, dyzartrią, gdzie często czucie ułożenia narządów artykulacyjnych jest trudne, a obraz rzeczywisty pozwala im na ćwiczenia również w domu, bez konieczności kontroli logopedy.